Męczą Cię ciągłe wzdęcia i masz wrażenie, że im blizej wieczór tym Twój brzuch coraz bardziej przypomina balon?
Możesz temu zaradzić stosując parę prostych trików.
Zachęcam Cię do przeczytania tekstu który przygotowałam, gdzie w punktach opisuję co należy zrobić aby pozbyć się tego przykrego problemu.
1. Eliminacja pewnej grupy produktów
Są takie produkty spożywcze, które zwiększają fermentację w jelitach i u niektórych osób powodują nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych, a tym samym powstawanie wzdęć. Są to tzw. produkty high FODMAP. Lista produktów, które zawierają cukry łatwo fermentujące jest dosyć długa i zaliczamy do nich m.in. cebulę, czosnek, kapustę, strączki, jabłka, gruszki, nabiał, chleb żytni pełnoziarnisty. Wymieniłam te produkty, które nie służą zdecydowanej większości osób zmagających sie ze wzdęciami. Na diecie dla jelitowców, możemy sobie jednak pozwolić na nabiał bez laktozy, pieczywo orkiszowe na zakwasie, marchew, pomidory, banany, ogórki, paprykę i wiele innych. Jednak z pewnością dieta low FODMAP jest dietą eliminacyjną i z niektórymi produktami po prostu musimy (przynajmniej na jakiś czas) dać sobie spokój. Warto zgłosić się do osoby wykwalifikowanej, czyli do dietetyka, jeśli mamy problem ze zbilansowaniem sobie diety. Pamiętajmy, że mimo eliminacji produktów, dieta musi być pełnowartościowa!
2. Wykluczenie żywności wysokoprzetworzonej i odpowiednia obróbka termiczna posiłków
Produkty z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego (słodycze, ketchup, niektóre pieczywo, wędliny), który nasila wzdęcia, jak nietrudno się domyślić, będą niemile widziane w diecie low FODMAP. Dlatego czytajmy składy. Dbajmy również o sposób przygotowania potraw. Potrawy gotowane / duszone / blendowane będą łatwiej strawne niż smażone na głębokim oleju w panierce.
3. Komfort podczas jedzenia, mindfull eating oraz ograniczenie stresu
Posiłki należy spożywać w spokoju, bez pośpiechu i unikać „ropraszaczy” typu telewizor, komputer, książka. Skupiając się równoczenie na innej czynności w czasie jedzenia, nie zwracamy często uwagi na ilości i jakość pożywienia, spożywamy szybciej i robimy większe kęsy, co skutkuje gorszym trawieniem i często dyskomfortem trawiennym. Warto również na czas posiłków zrezygnować z rozmów. „Połykamy” wtedy wiecej powietrza, co powoduje nadmierne gromadzenie gazów. Należy również pamiętać, że korzystniejsze dla trawienia będzie spożywanie pięciu mniejszych posiłków niż dwóch bardzo obfitych w przeciągu dnia.
Stres zmnienia skład mikroflory jelitowej. Zdrowie psychiczne jest więc bardzo ważnym elementem zapobiegania wzdęciom. Stosowanie technik redukowania stresu, spokojne odżywianie wspomagające relaks oraz ćwiczenia medytacyjne pomogą zapobiec nieprzyjemnym bólom brzucha i wzdęciom.
4. Probiotyki
Stosowanie probiotyków może przynieść ulgę osobom z jelitem drażliwym, cierpiącym na wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Producenci którzy deklarują, jakich dokładnie szczepów używają do produkcji probiotyku to np. Solgar albo Sanprobi.